De Haar Kalesi - Kasteel de Haar Şatosu Hollanda

Hollanda'nın en çok ilgi çeken kalelerinden birisi olan De Haar aynı zamanda Şato olarak da bilinir ve ülkeyi ziyaret edenlerin mutlaka ugradıgı yerlerin başında gelir.
Hollanda'da De Haar Kelesi
Tarihi oldukça eskilere dayanan kalenin ilk sahibi De Haar ailesi hem yapının olduğu yeri hemde çevresindeki geniş bir topragı taa 1390'da satın almış. Yüzyıllar icerinde şato bir cok farklı el degiştirmiş. 1672'de Hollanda'da yaşanan büyük buhran ve Fransa ile yaşanan şiddetli savaşta neredeyse tamamen yerle bir olmaktan son anda kurtarılmış.

1887'de Rothschild ailesinin de kaleye sahip olması ile birlikte donemin en ünlü mimarlarından Pierre Cuypers ile satonun tamamının avrupaulkeleri.com restorasyonu icin anlaşıldı. 1892-1907 yılları arasında gerçekleşen çok uzun ve özgün bir çalışma sonucu De Haar Satosu bugünkü halini aldı.

2000 yılında Van Zuylen van Nyevelt ailesi kaleyi ve cevresindeki görkemli bahcesini, yılda bir ay gelip kalmak şartıyla,  Kasteel de Haar Vakfı'na devretti.
Hollanda Kaleler ve Satolar
Hollanda'ya giderseniz bu muhteşem güzellikteki eseri ve çevresini mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Kaleye ulaşmak çok kolay;  Utrecht şehrine sadece 8 km uzaklıktaki Haarzuilens diye bir köyde bulunuyor.