İtalya'nın En Büyük Şehirleri

İtalya'nın en büyük ve en kalabalık şehirleri.

Avrupa ülkeleri deyince ilk akla gelen yerlerden birisi olan İtalya 60 milyonluk nüfusu ile sadece sanatı, yemekleri, tarihi ve futbolu ile değil, kentlerinin kalabalıklığı ile de dikkat çeker. Burada İtalya ile ilgili en çok merak edilen konulardan birini açıklığa kavuşturacağız.
 

Bu ülkenin en büyük 10 şehri neresi?

1 - ROMA, 2.620.000
Bütün yollar Romaya çıkar demişler, ta bundan iki bin yıl önce. O günlerden beri dünyanın en çok merak edilen ve ziyaret edilen başkentlerinden birisidir. Roma gibi bir yeri fazla anlatmaya gerek yok sanırım.
İtalya'nın En Büyük Şehirleri
Roma

2 - MİLANO, 1.245.000
İtalyan ekonomisinin kalbidir. Dünya modasının merkezlerindendir. Avrupa, Amerika ve dünya yüksek sosyetesinin ve futbol aleminin nabzı da burada atar. Kafelerinde her an dünyaca ünlü film yıldızlarına, efsane bir futbolcuya rastlayabilirsiniz. Aklınızda bulunsun, Milano çok ama çok pahalı bir yer.

3 - NAPOLİ, 965.000
Pizza sevmeyen var mıdır içimizde? Napoli bu muhteşem yiyeceğin doğum yeridir. Daha nice ağız sulandıran bir çok İtalyan yemeği buradan çıkmıştır. Tarihi eser severler icin şehrin çevresi adeta bir cennettir.
İtalya'nın En Büyük Şehirleri
Napoli

4 - TORİNO, 870.000
İtalya'da paran
ın, kültürün, endüstrinin, kış sporlarının hepsinin birden merkezi neresi diye sorarsanız herkesin düşünmeden vereceği cevap kesinlikle Torino olur. Kuzey'in tüm zerafetini, şıklığını ve zenginliğini üzerinde bir mücevher gibi taşır adeta.

5 - PALERMO, 660.000
Akdeniz, Avrupa ve Arap kültürlerinin muhteşem bir harmoni icinde buluştuğu, sokak yiyecekleriyle meşhur Palermo Sicilya'nın başkentidir ve aynı zamanda ülkenin en büyük opera binasına sahiptir.
İtalya'nın En Büyük Şehirleri
Palermo

6 - CENOVA (Genova), 575.000
Pestonun anavatanı olan ve tarihin derinliklerinde zenginliği ve deniz gücü ile Akdeniz ekonomisini yıllarca elinde tutan Cenova aynı zamanda Amerika'nın kaşifi Kristof Kolomb'un doğduğu yerdir.

7 - BOLOGNA, 390.000
İtalya'da solun kalesi olarak bilinen Bologna Avrupa kıtasının en eski üniversitelerinden birisine sahiptir. Her sokağında tarih, kültür ve kendine has lezzetiyle Bologna mutfağı kokar. Entellektüel birikimi ve protest havasıyla çok farklı bir kenttir.

8 - FLORANSA (Firenze), 375.000
Dünya tarihini adeta baştan başa değiştiren Rönesans'ın ortaya çıktığı yer burasıdır. Floransa etkileyici mimarinin, sanatın ve muhteşem sergilerin Mekkesidir. Derler ki, eğer sanat aşığı iseniz, bu kentin sokaklarındaki o eşsiz havayı solumadan ölmeyin.
İtalya'nın En Büyük Şehirleri
Floransa

9 - BARİ, 325.000
Uzun sahilleri ve sakin denizi ile yaz aylarında tatilci ailelerin gözdesi olan Bari Adriyatik Denizi kıyısının en çok ziyaret edilen kentlerinden birisi olmasına ragmen diğer tatil yörelerinin aksine ilginç bir şekilde çok sakindir.

10 - KATANYA (Catania), 315.000
İtalya'nın en büyük şehirleri listesinde onuncu sırada yer alan Katanya çılgın gece hayatı ve essiz Barok mimarisi ile meşhurdur ve Sicilya'nın üniversite şehri olarak bilinir. Ada ekonomisinin dinamosudur. Sicilya adas
ının diğer bölgelerindeki yogun yaşlı nüfusun aksine burası gençlerin yoğunlukta olduğu bir kenttir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye Ukrayna arası feribot bilgileri - İstanbul Ukrayna arası feribot seferleri listesi

Kosova Nerede - Kosova Neresi - Haritalarda Kosova'nın Yeri

Arnavutluk Nerede - Arnavutluk Neresidir

Bu blogdaki popüler yayınlar

Danimarka Nerede - Danimarka Neresi

Portekiz Neresi - Portekiz Nerede

İsveç’te En Çok Verilen Kız İsimleri

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye Ukrayna arası feribot bilgileri - İstanbul Ukrayna arası feribot seferleri listesi

Kosova Nerede - Kosova Neresi - Haritalarda Kosova'nın Yeri

Arnavutluk Nerede - Arnavutluk Neresidir

Polonya Nerede - Polonya Dünya Haritasında Yeri

İsveç’te En Çok Verilen Kız İsimleri

Kırım Nerede - Kırım Neresi - Kırım'ın Haritalardaki Yeri

Türkiye'den Ukrayna'ya kaç saatte gidilir - İstanbul Ukrayna arası kaç saat sürer

Galler Nerede - Galler Dünyanın Neresinde

İsviçre Nerede - İsviçre Nerde - İsviçre Neresi

İrlanda Nerede - İrlanda Neresi - İrlanda Haritadaki Yeri