Srebrenitsa Anneleri Hollandayı Mahkemeye Verdi

Bosnalılar adalet ve Hollanda'dan tazminat istiyor.

Bosnalı mağdurların Hollanda devletine karşı 1995'te Sırplar tarafından yapılan Srebrenitsa katliamında bu ülkenin sorumluluğu bulunduğu suçlamasıyla açtığı dava başladı.

7 Nisan 2014
Yaklaşık 6000 mağduru temsilen açılan davada Bosnalı anneler, bölgede görev yapan Hollanda askeri birliğinin Srebrenitsa katliamında hayatlarını kaybedenleri koruması gerektiğini belirterek tazminat talebinde bulundu. Mağdurlar, mahkemeden önce adalet sonra tazminat beklentisi içinde olduklarını dile getirdi.

Mağdurlar adına davaya katılan Savaş Mağduru Kadınlar Derneği Başkanı Bakira Haseçiç, yüzlerce ailede derin travmalara yol açan Srebrenitsa katliamında Hollanda askeri birliğinin rolü olduğunu söyledi. Hollandalı askerlerin bağlı olduğu Birleşmiş Milletler'in (BM) de aynı şekilde sorumluluğu bulunduğuna değinen Haseçiç, mahkemeden olumlu bir sonuç beklediklerini ifade etti.

Bosna'da 1995 yılında Hollanda askeri birliğine sığınan çok sayıda Boşnak, Sırp general Ratko Mladiç'in başında olduğu güçlere teslim edilmiş ve büyük bir katliam yaşanmıştı.

Tarihe "Srebrenitsa Katliamı" olarak geçen soykırımı yapan Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç'in Lahey kentinde eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesinde yargılanması ise devam ediyor.  Kaynak: Sabah.com.tr